Dr. Barna Andrea

Hírek

Honlapom 2025. év elején megújul, szeretettel várom az új honlapon is!

barna.andrea.pszi@gmail.com      70-9423236

Logó Dr. Barna Andrea


Tisztelt olvasóim, 2024/25-ben a Közép-Európai Mediációs Intézet KEMI Mentor képzésén veszek részt, amellyel a legmagasabb  szintű szakmai szervezet tagjaként további speciális ismereteket szerzek majd.

A képzés folyamán a második tíz éves továbbképzési kötelezettségemet is teljesítettem, így 2024-ben a következő öt évre is nyilvántartott mediátor lettem.


Kedves érdeklődők, örömmel osztom meg, hogy 2023. júniusában a KRE pszichológia szakán viselkedéselemző diplomát szereztem, tanulmányaimat a Debreceni Egyetem mesterszakán folytatom. Jogász és kommunikációs végzettségeim mellett pszichológiai szaktudasomat is a legmagasabb szintre szeretném emelni ügyfeleim még jobb támogatása érdekében.


Tisztelt érdeklődők! 2023. március 1-től ismét várok minden válással kapcsolatos kérdést, megkeresést, időpontfoglalást egyéni tanácsadásra vagy mediációra. Időpont sms-ben is kérhető, azonnali visszaigazolással: 70-942-32-36

Emailben: barna.andrea.pszi@gmail.com


Kedves olvasóim, az elmúlt időszakban a feltöltődésre helyeztem a hangsúlyt, átmenetileg nem vállaltam megbízásokat, képzéseken vettem részt, többek között pszichológia alapszakos diplomát szereztem. Azt gondolom, hogy segítőként különösen fontos rendszeresen "szünetet tartani", belülről is építkezni, töltődni ahhoz, hogy minden megkeresésnél teljes szívvel forduljak ügyfeleimhez, a rutin kizárólag a szakmai tudás mélységében jelentkezzen. Közel 10 év telt el Mediációs Irodám indulása óta, most tehát rekreációs szabadságom után hamarosan megújult honlap-tartalommal és aktívabb közösségi média jelenléttel jelentkezem majd, hogy az érdeklődők minél több hasznos információhoz juthassanak nálam a mediáció témakörében. Kérdéseiket, témajavaslataikat a barna.andrea.pszi@gmail.com emailcímen várom!


2020. márciusától term.gy. és eü. alapképzésen vettem részt, amelyet sikeres vizsgák követtek. A gyakorlati oklevél megszerzésével a módszerrel kapcsolatos tanulmányaim megkezdése után hat évvel, 2021 nyarán, hivatalosan is kineziológus végzettséget szerzek. A képzés szemléletformáló: a közös megegyezések létrehozását lelki oldalról segíti; előmozdítja az emberi működés és viszonyok még jobb elméleti ismeretét. Emellett 2020. ősze óta a Károli Gáspár Református Egyetem BA pszichológus-hallgatója vagyok, szintén abból a célból, hogy még több ismerettel, hatékonyan segíthessem a hozzám fordulókat. Az elmúlt egy évben továbbá négy mediációs továbbképzésen és konferencián vettem részt.


2018. szeptemberében az International Center or Nonviolent Communication által szervezett Erőszakmentes kommunikáció tréningen vettem részt. Köszönöm a kapott tudást, szemléletet Rambala Éva trénernek!


Öt év gyakorlati munka után, 2018. márciusában - két további továbbképzés teljesítésével - a következő öt évre vonatkozóan is nyilvántartott mediátor lettem, így friss elméleti és hosszú évek gyakorlati tapasztalatával várom tisztelt ügyfeleimet továbbra is.


Kedves ügyfeleim és honlap-látogatók, elfoglaltságom esetén időpontegyeztetés (és visszahívás kérése) sms-ben a 70-9423236 telefonszámon lehetséges.


Tájékoztatom Önöket, hogy aktuális (őszi/téli/tavaszi/nyári) szabadságom, valamint továbbképzések ideje alatt a válaszadási idő hosszabb lehet, emiatt megértésüket és türelmüket előre is köszönöm!


Tisztelt érdeklődők: 2016. április 28. - május 1. között kineziológiai továbbképzésen veszek részt, ezért ebben az időszakban hívást nem tudok fogadni, sms-ben azonban ezidő alatt is elérhető leszek.


Tájékoztatom kedves ügyfeleimet és az érdeklődőket, hogy a Mediációs Iroda 2015. június 1-jétől könnyebben megközelíthető helyre költözött. Az új cím: XIV. kerület, Várna utca 12-14.

Az új irodahelyiségben továbbra is várom mindazokat, akik szeretnék válásukat közös nevezőre jutva, megnyugtató módon megegyezve lebonyolítani, vagy kapcsolatukat rendbe hozni.


Új írásom a blogban a párterápia létjogosultságáról szól: érdemes "kibírhatóvá" tenni a kapcsolatot? Vagy inkább lépjünk? (2015. március 25.)


2014. március 15-én hatályba lépett az új polgári törvénykönyv, amely a válásokra vonatkozóan is hozott jogi változásokat: áttekintés a blogban.


Örömmel tájékoztatom kedves ügyfeleimet, hogy néhány hete, 2013. december 8-án átvehettem az egy éves NLP-NLPt gyakorlati kommunikációs tanfolyam elvégzését igazoló oklevelemet. Remélem, hogy ezzel az újabb képesítéssel és szélesebb körű tudással még hatékonyabban segíthetem a hozzám fordulókat kapcsolatuk javításában, vagy békés lezárásában.


2013. decemberében a legolvasottabb blogbejegyzés: "Másképp gondolkodnak a férfiak és másképp a nők" a férfi-női gondolkodás különbségeiről...


Az Iroda 2013. október 1-jétől a XIII. kerület Petneházy utcában működik. Szeretettel várom ügyfeleimet az új honlap mellett új irodámban is!

Kapcsolat

Hívjon: 70-942-32-36

Írjon: barna.andrea.pszi@gmail.com
Keressen a facebook-on:
Dr. Barna Andrea Mediációs Iroda

Legfrissebb bejegyzés

A párkapcsolat és a szülők

A jól működő párkapcsolat két önálló, felnőtt ember szövetsége. Ahogy mondani szokták: akkor jó, ha "H" betőt formáz, nem két egymásra támaszkodó szárból álló "A" betűt. Hogyan kapcsolódik ez a szülők...

"Én ezt mondom, erre te azt mondod" - párkapcsolati játszmáink

A kapcsolatok zátonyra futása, vagy a problémák mélyülése gyakran párkapcsolati játszmáink eredménye. Mit jelent az, hogy párkapcsolati játszma?

Röviden olyan ez, mint egy forgatókönyv. Az egyikünk mond valamit, amire a másik reagál, úgy, ahogy mindig is szokott. Előre tudni lehet, hogy melyik végszót melyik szöveg követi majd. Ha jól figyelünk észrevehetjük hogy mikor bonyolódunk játszmába, amelynek a végkimenetelét előre tudni lehet: pontosan az lesz a vége, ami mindig is szokott lenni...

A játszma szó és a hozzá kapcsolódó kutatások és megfigyelések Eric Berne nevéhez kötődnek. Berne az ún. tranzakcióanalízis "atyja", amely egy szociálpszichológiai irányzat. A tranzakcióanalízis tudományos alapokkal rendelkező elmélet, amely arra a megfigyelésre épül, hogy a valódi közelség elkerülése érdekében sokszor "előre megírt" forgatókönyveket játszunk le egymással. Ezzel védjük magunkat a sérülésektől és csalódásoktól, hiszen mindenki előre tudja mi fog következni, hova vezet a párbeszéd, nincs bizonytalanság és nem áll fenn a veszélye annak, hogy a másikkal megosztva bizalmunkat ő azzal visszaéljen. Inkább nem is kerülünk közel hozzá, nem arról beszélünk, amit valójában érzünk, hanem egyszerűen csak mondjuk amit szoktunk és várjuk a szokásos reakciót, amire majd reagálhatunk a jól ismert módon. Ennek azonban nem sok köze van az intimitáshoz, egyre távolít minket egymástól, mi pedig szépen visszahúzódhatunk biztonságos csigaházunkba, megerősödve véleményünkben, hogy a másik "nem változik", "tőle csak ennyire lehet számítani", "lám, már megint ez van".

A tranzakcióanalízis azt is vizsgálja persze, hogy miért alakulnak ki a játszmák. Sokszor gyermekkori történetek állnak a háttérben, berögzött hiedelmek arról, hogy milyen a világ, milyenek az emberek. Minél kevesebb őszinte elfogadást és valódi meghittséget tapasztaltunk, kaptunk gyermekkorunkban, annál inkább hajlamosak vagyunk arra, hogy a vágyott - ismert - érzéseket forgatókönyvek lejátszásával, játszmákkal érjük el. Ezzel kisebb-nagyobb mértékben mindannyian így vagyunk, de mit tehetünk ellene?

A játszmák leállításának legjobb módja, ha először is felismerjük őket. Szinte minden pár ismeri az érzést, hogy van egy-egy téma, mondat, amely biztosan vitához vezet. Csak el kell mondani az adott szöveget és már kész is a konfliktus. Ha jól figyelünk és felismerjük azt a pontot, azokat a mondatokat, amelyekkel a játszmát indítjuk - vagy amelyekkel a másik indítja - akkor tudatosan reagálhatunk másképp, amivel a forgatókönyv leáll: a megfelelő végszó hiányában nem lehet úgy lejátszani a játékot, ahogy szoktuk. Megakad és lehetőség támad arra, hogy arról beszéljünk, amiről valójában kéne.

Milyenek ezek a játszmák? Hogyan zajlanak és hogyan alakulnak ki? A játszmák egyik jellegzetessége, hogy egy ún. "csali" bevetésével indulnak. Egy olyan kijelentéssel vagy kérdéssel, amelyikre a másik "ráharap". Amire érzékeny, ez az ő sebezhető pontja. Éppen ezért minden kapcsolatra jellemző, hogy milyen játszmákat tudnak egymással játszani. Ugyanarra a megjegyzésre ugyanis egy másik ember másképp reagálna, hidegen hagyná például. De akivel "játszmázunk" az nagyon is reagálni fog. És már el is indult a forgatókönyv. Miért éppen arra reagálunk amire? Ez az, ami gyermekkorunkból, tapasztalatainkból adódik. Mindenki más témára "ugrik". És ezt - ha megismertük egymást - pontosan tudjuk a másikról, még akkor is, ha nem vagyunk tudatában.

A játszmákat sohasem gonoszságból indítjuk és játszuk. Hanem mert egy olyan rejtett szükségletünket elégítjük ki vele, amelyről mi magunk sem tudunk. Ez az a "nyereség", ami miatt megéri játszmát indítani és részt venni benne. Valójában tehát a játszmák az önálló, érett, felnőtt, önérvényesítő kommunikáció pótlékai. Gyermekkorunkban megtanuljuk, hogy mik azok az érzések, vágyak, amelyekről nem lehet beszélni, mert visszautasítást élünk meg miattuk. De az érzések bennünk élnek, ígyhát más módon igyekszünk kifejezni és "begyűjteni" magunknak őket. Ha már nem mondhatom azt, hogy "olyan jól esne, ha kifejeznéd, hogy szeretsz és figyelnél rám", akkor legalább vitatkozzunk és a bennem levő érzések - átváltozva dühvé és haraggá - megjelenhetnek...

Mióta Berne kidolgozta a tranzakcióanalízis elméletét, nagyon sok kutatás, később rengeteg könyv jelent meg a témában. A tranzakcióanalízis fogalomhasználata hétköznapias, könnyen érthető, így hamar népszerűvé vált. Ma már sorakoznak a könyvespolcokon a "Párkapcsolati játszmák" és hasonló című könyvek, amelyek jellegzetes játszmatípusokat sorakoztatnak fel. Mik a leggyakoribb játszma-típusok?

A leggyakoribb játszma-típus talán a "szülő-gyerek". Ez az a típus, amikor az egyik fél felveszi az okos, irányító és mindentudó szülő szerepét, míg a másik alkalmazkodó, szófogadó, vagy éppen lázadó gyerekké válik. Ahogy sok éve egy sorozatban hallhattuk: "Hajnalka, te ezt nem tudhatod". A szülő-gyerek felállás ideig-óráig megfelel mindkét félnek, mindkettejüknek megvan az oka, hogy miért szeretnek okosnak tűnni, vagy éppen a butácskát játszani. De hosszú távon gyakran az egyik félnek elege lesz és változtatni akar, a forgatókönyvből azonban mindkettejüknek ki kell lépni ahhoz, hogy egyenrangú felnőtt viszonyban éljenek.

Milyen típusok vannak még? Jellemző felállás a tökéletes és a trehány, ahol a konfliktusok rendre a rend körül forognak. Ki az aki elpakol, ki az aki nem. A leggyakoribb vitát okozó forgatókönyv viszont kétségtelenül a fösvény és a költekező. Az, aki ebben a kapcsolatban éppen a költekező szerepet "kapta", gyakran vissza tud emlékezni, hogy korábban ő maga is kitűnően gazdálkodott és a költekezés árnyéka sem vetült rá. Éppen úgy a fösvénynek "beállított" fél is lehetett korábban nagyvonalú. Együtt azonban azt játszák, hogy az egyik folyton spórol és ért a pénzügyekhez, míg a másik kezéből kifolyik a pénz.

Van azután a lusta és a tevékeny, akik nem tudnak megegyezni abban, hogy folyton tenni-venni kell, vagy a pihenés az, ami igazán fontos az életben. Súlyosabb konfliktusokat okoz és az előbbi forgatókönyvek folyományaként is kialakulhat a zsarnok és az áldozat felállás, ami alapulhat azon is, hogy a szülő/fösvény/tevékeny fél elkezd zsarnokként fellépni, miközben a másik sajnálni és sajnáltatni kezdi magát, áldozatként viselkedik. Ha a karrierben való előrejutásban nagy a különbség, akkor könnyen elkezdődhet a "sikeres és a vesztes" játszma, ahol a sikeres egyre sikeresebbnek, a vesztes egyre inkább vesztesnek érzi magát és úgy is viselkedik. És ott van a bajba jutott és a megmentő kapcsolata, ahol a nagylelkű megbocsátó a segítségére siet - kéretlenül is - a másiknak, és mindent elintéz, mindent a kezébe vesz: nyeresége a magabiztosság tudata. A megmentett pedig ebből érzi a szeretetet és a gondoskodást. Ez azonban nem az igazi, valódi közelség. Csak szerepek.

A játszmák látszólag kielégítik belső igényeinket, de valójában mindkét fél valahol belül ürességet érez minden játszma során. Még ha látszólag "meg is kapja amit akar" a forgatókönyvek újra és újra lejátszásával, valami hiányzik...

Minden olyan párbeszéd, konfliktus, amelynek előre leírható menete és jól azonosítható "szereplői" vannak, játszma. Ismrejük fel őket, hogy már az elején leállíthassuk! Ha mindketten tudatosan odafigyelünk, egymásnak is segíthetünk azzal, hogy jelezzük: "észrevetted, hogy megint ezt játszuk?:-)". És ebben a pillanatban vége is: elkezdhetünk őszintén, bizalommal, nyitottan beszélni egymással igényeinkről, vágyainkról...

e-mail icon Facebook icon