Mi az a mediáció?
A mediációról nemrég még kevesen és keveset tudtak Magyarországon, pedig törvényi szabályozása már több, mint tíz éves. Hatékony és külföldön régóta elterjedt, jól bevált módszere a vitarendezésnek.
Ahogy a mediátorokkal egymás közt mondani szoktuk: először is azt kell tisztázni, hogy a mediáció nem meditáció... t-vel ugyanis egyelőre talán többen ismerik ezt a szót.
Pedig jövőre bizonyos esetekben kötelező lesz mediátorhoz fordulni!
Mi az a mediáció? A legtöbben annyit tudnak róla, hogy valamiféle közvetítés, a pereskedés helyett. A jogi szabályozásban a mediációra a "közvetítés", a mediátorokra a "közvetítő" kifejezést alkalmazzák, azonban a köznyelvben ez inkább az ingatlanközvetítőket juttatja az eszünkbe... Talán célszerűbb itt a blogon a mediáció kifejezésnél maradni:-)
A törvény szerint a mediáció sajátos permegelőző, konfliktuskezelő, vitarendező eljárás, amelynek célja hogy a felek egy semleges harmadik személy bevonásával a vita megoldását tartalmazó megállapodást kössenek.
Ha körülnézünk egy kicsit, ilyen megfogalmazásokkal találkozhatunk:
- A mediáció alternatív vitarendezési módszer, ahol a felek egy külső segítő, a mediátor segítségével találják meg a mindkettőjük számára megfelelő közös megoldást.
- A mediáció olyan problémamegoldó folyamat, ahol egy kívülálló szakértő személy, a mediátor segít a vitás feleknek tisztázni a konfliktus természetét és olyan megoldást találni, amely mindkettejük számára kielégítő.
- A mediáció konfliktuskezelés: segít a feleknek átlépni eredeti állapotukból egy ésszerűbb álláspont felé, hogy munkaszövetségre lépjenek és eljussanak egy olyan megoldáshoz, mely mindkettejüknek jó.
- A mediáció közvetítés: a konfliktusban álló felek között külső segítséggel zajló közelítés, amelynek célja, hogy létrejöjjön a mindenkinek megfelelő, közös megoldás.
Én a mediációt úgy fogalmaznám meg, hogy olyan folyamat, amelynek során az egymással szemben álló felek a harctól a békéig jutnak el: egymás közti és belső békéjükig...